Zagadnienia

5. Pola wektorowe na rozmaitościach. Zbiory graniczne i zbiór punktów niebłądzących. Pola gradientowe

Będziemy mówili o trajektoriach pola wektorowego na rozmaitości M zanurzonej w Rn. Będziemy również zakładali że rozmaitość M jest zwarta. Z twierdzenia o przedłużaniu rozwiązań wynika że wówczas potok pola wektorowego ϕt jest określony dla wszystkich czasów tR. Mamy więc jednoparametrową rodzinę dyfeomorfizmów określonych na rozmiatości M.

Duża część rozważań ma jednak charakter lokalny, więc wystarczy wtedy wykazać odpowiednie twierdzenia dla pola określonego na otwartym podzbiorze Rm i skorzystać z następującej obserwacji:

Stwierdzenie 5.1 (O trajektoriach pola w parametryzacji)

Niech X będzie polem wektorowym określonym na gładkiej, m-wymiarowej rozmaitości M zanurzonej w Rn. Niech ψ bedzie parametryzacją otwartego podzbioru M. ψ jest zatem określone na otwartym podzbiorze Rm. Rozważmy pole Y=ψ*X, czyli Y określone na otwartym podzbiorze Rm wzorem:

Yp=ψ*Xp=Dψp-1Xψp

Wówczas ct jest krzywą całkową równania x˙=Xx wtedy i tylko wtedy gdy c~t=ψct jest krzywą całkową równania x˙=Xx.

Załóżmy że:

ddtct=Yct

Sprawdzamy że

ddtc~t=Xc~t

Mamy

ddtψ(c(t))=Dψ(c(t))(c˙(t))=Dψ(c(t))(Y(c(t))=(DψY)(c(t))=X(c(t))

Dowód odwrotnej implikacji jest analogiczny.

5.1. Zachowanie asymptotyczne trajektorii. Zbiór ω-graniczny.

Definicja 5.1

Niech X bedzie polem wektorowym na rozmaitości gładkiej zwartej M, ϕt- potokiem tego pola. Mówimy że yM jest punktem ω- granicznym trajektorii x, yωx jeśli istnieje ciąg czasów tn taki że

ϕtnxy.
Twierdzenie 5.1 (Własności zbioru ω-granicznego)

Niech X będzie polem wektorowym klasy Cr na zwartej rozmaitości M. Niech pM. Wówczas:

  • ωp

  • ωp jest domkniętym podzbiorem M.

  • ωp jest niezmienniczym (ze względu na potok pola X) podzbiorem M, to znaczy ωp jest sumą pewnych trajektorii pola X.

  • ωp jest zbiorem spójnym.

Pierwsza własność wynika natychmiast ze zwartości M. Druga własność wynika z następującej obserwacji: jeśli φt jest potokiem pola X i φtnpq dla pewnego ciągu tn, to

φtn+t0(p)=φt0(φtn(p)φt0(q),

zatem φt0qωp. Spójność wykażemy niewprost: załózmy że ωp jest sumą dwóch rozłącznych domkniętych zbiorów ωp=AB. Ponieważ są to domknięte rozłaczne podzbiory, możemy znależć otoczenia V1A, V2B takie że V1¯V2¯=. Ponieważ Aωp więc istnieje ciąg tn taki że φtnpV1. Ponieważ Bωp, dla każdego tn znajdzie się tn>tn taki że φtn(p){V1V2. Zatem (pamietamy że Mv1V2 jest zwarty) istnieje punkt qωp w V1V2. Otrzymujemy sprzeczność.

Przykład 5.1 (Obmotka na torusie)

Rozpatrzmy stałe pole wektorowe na R2: Xx,y=a,b. Trajektorie tego pola w R2 to oczywiście proste (x(t),y(t)=(x0,y0)+t(a,b). To samo pole można rozważać na torusie - przestrzeni ilorazowej T2=R2/Z2. Trajektoriami na torusie są linie powstałe jako rzutowania prostych (x(t),y(t)=(x0,y0)+t(a,b). Jeślli iloraz ab jest liczbą wymierną tokażda trajektoria na torusie jest okresowa. Jeśli iloraz jest niewymierny to każda trajektoria jest gęsta. W tym drugim przypadku mamy: ωx=T2 dla każdego xT2.

Definicja 5.2 (Zbiór punktów niebłądzących ΩX.)

Mówimy że punkt xM jest błądzący jeśli istnieje jego otoczenie U i t0>0 że dla każdego t>t0 mamy φtUU=. Uzupelnienie zbioru punktów błądzących nazywamy zbiorem punktów niebłądzących i oznaczamy ΩX.

Uwaga 5.1

Zbiór ΩX jest niezmienniczy ze względu na dzialanie pola X (tzn φtΩX=ΩX) i domknięty.

Uwaga 5.2

Oczywiście zbiór ωx jest zawarty w ΩX.

5.2. Pola gradientowe

Przykład- potoki gradientowe

Niech M będzie gładką m- wymiarową podrozmaitością zanurzoną w Rn. W przestrzeni stycznej do M mamy zdefiniowany iloczyn skalarny i normę dziedziczoną z Rn. (Mamy więc strukturę Riemannowska dziedziczona z Rn).

Niech f:MR będzie funkcją klasy Cr+1. Wówczas różniczka f w punkcie pM , dpf jest 1- formą (przekształceniem liniowym TpMR. Zatem istnieje dokładnie jeden wektor Xp w przestrzeni stycznej TpM, taki że dpfv=Xp,v. Ten wektor nazywamy gradientem funkcji f w punkcie p. Otrzymujemy w ten sposób pole wektorowe klasy Cr na M. Jeśli funkcja f jest określona nie tylko w M, ale również na otoczeniu M w Rn, to łatwo można związać gradient f|M ze zwykłym wektorem gradientu w Rn. Możemy policzyć ”zwykłą” różniczkę f w Rn, Df, i ”zwykły” gradient Gradf=fx1,fxn. Wówczas dla vTpM

dfv=Dfv=v,Gradf=v,vn+vst=v,vst

Zatem gradf (gradient f ”wzdłuż” rozmaitości M jest rzutem prostopadłym gradientu policzonego w przestrzeni Rn, Gradf, na przestrzeń styczną do M.

Definicja 5.3

Punkt q jest punktem osobliwym pola wektorowego X jeśli Xq=0.

Stwierdzenie 5.2 (Własności pola gradientowego)

Niech MRn będzie gładką rozmaitością, f:MR-funkcją klasy Cr+1 na M,zaś X=gradf- gradientowym polem wektorowym (klasy Cr na M. Wówczas

  • Pole gradientowe X nie ma trajektorii zamkniętych.

  • Dla każdego pM zbiór ω- graniczny ωp jest zawarty w zbiorze punktów osobliwych pola X.

Zauważmy że dla każdej trajektorii pola ϕtx mamy:

ddtf(ϕt(x)=df(ϕ˙t(x))=df(gradf(ϕt(x)=<gradf(ϕt(x)),gradf(ϕt(x))>0.

Zatem funkcja f jest niemalejąca wzdłuż każdej trajektorii, a dokładniej- ściśle rosnąca wzdłuż każdej ”niestacjonarnej trajektorii”.

Wynika stąd oczywiście że pole nie ma orbit zamkniętych.

Załóżmy teraz że punkt yωx i Xy0. Wowczas w otoczeniu punktu y poziomica N funkcji f przechodząca przez y jest podrozmaitością M prostopadła do linii pola X. Z twierdzenia o prostowaniu trajektorii wynika że każda trajektoria pola startujaca dostatecznie blisko punktu y musi przeciąć poziomicę N. Jeśli yωx to trajektoria x, ϕtx musi zatem przeciąć nieskończenie wiele razy poziomicę N. Ponieważ jednak, jak już wiemy, funkcja f jest ściśle rosnąca wzdłuż tej trajektorii, jest to oczywiście niemożliwe.

Przykład 5.2

Pole gradient wysokości na sferze. To pole ma dwa punkty osobliwe N i S. Punkt N jest źródłem, punkt S-ściekiem. Dla każdego punktu xN mamy ωx=S (rysunek  5.1)

Pole gradient wysokości na sferze dwuwymiarowej
Rys. 5.1. Gradient wysokości na sferze.
Przykład 5.3

Pole wektorowe gradientowe na postawionym torusie. Tu fx,y,z=-z. To pole ma cztery punkty stacjonarne: N,S,R,Q. N jest źródłem, S-ściekiem, R,Q- siodłami. Zauważmy że tym razem zbiór ω- graniczny zależy od punktu, w szczególności istnieją punkty dla ktorych ωx jest siodłem. Istnieja też połączenia między siodlami- trajektorie ϕtx takie że dla t- ϕtxR, zaś dla t ϕtxQ. (rysunek  5.2).

Pole gradient wysokości na torusie dwuwymiarowym
Rys. 5.2. Gradient wysokości na torusie.

5.3. Cięcia transwersalne i przekształcenie Poincare'go w otoczeniu orbity okresowej

Rozważmy pole wektorowe X klasy Cr określone (dla uproszczenia) w otwartym podzbiorze Rm. Niech γ będzie zamkniętą trajektorią tego pola, t0- okresem tej trajektorii, pγ. Możemy założyć że Xmp0. Rozważmy hiperpowierzchnię Σ=x:xm=pm. Zatem pole jest w punkcie p transwersalne do Σ. Dla x bliskich p trajektoria pola wychodząca z x wróci po czasie bliskim t0 do Σ. Formalne sprawdzenie: Niech φt będzie potokiem pola X, określamy funkcję

Ψx,t=φmtx-pm

Wówczas ψt,x=0φtxΣ i ψt0,p=0.

Mamy

tψx,tp,t0=tφmtxp,t0=Xmp0

Zatem- z twierdzenia o funkcji uwikłanej wynika że istnieje otoczenie p,t0 w Σ×R w którym to równanie wyznacza t jako funkcję x, tej samej klasy co X. Oznaczamy tę funkcję τx.

Mamy więc w otoczeniu p w Σ zdefiniowane przekształcenie klasy Cr:

xφτxx

Nazywamy je przekształceniem Poincare'go, oznaczenie: Pp.

Pytamy o związek między wartościami własnymi dla pochodnej przekształcenia Poincare'go w punkcie p i różniczki potoku pola: Dφt0p.

Wiemy już że jedną z wartości własnych Dφt0p jest 1, bo Dφt0pXp=Xp.

Twierdzenie 5.2

Wartości własne różniczki Dφt0p, różne od 1, są takie same jak wartości własne rózniczki DPpp.

W Rm wprowadzamy układ współrzędnych, w którym jednym z wektorów bazowych jest Xp, a pozostałe wektory- to baza Σ. Weźmy wektor styczny dla Σ, ma on postać (w układzie współrzędnych w Rm z wyróżnioną ostatnią współrzędną) v,0. Różniczka Dφt0 w tej bazie to

Dφt0=A0α1 (5.1)

Tutaj A jest macierzą n-1×n-1. Przekształcenie Poincarego Px=φτx,x. Zatem

DpPv,0=XpDτpv,0+φxp,τpv,0=XpDτpv,0+A0α1v0

Skądinąd wiemy że obrazem DpPv,0 musi byc wektor styczny do Σ, więc współrzedna w kierunku pola X znika i ostatecznie

DpPv,0=Av,0

To zaś oznacza że DpP ma takie same wartości własne jak różne od 1 wartości własne Dφt0p.

Definicja 5.4

Mówimy że orbita okresowa γ, o okresie t0 pola X jest hiperboliczna jeśli dla punktu pγ różniczka Dφt0p ma tylko jedną -pojedynczą wartość własną równą 1. Równoważnie- jeśli dla cięcia Poincare'go Σ różniczka przekształcenia Poincare'go P nie ma wartości własnych różnych od 1.

Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.