W Przykładach 4.1 i 4.2 w Wykładzie IV (w których ilość spółek była jednakowa i równa 3) zbiory punktów [albo portfeli w pewnym ogólniejszym sensie niż u Markowitza, który poznamy już w tym wykładzie] krytycznych okazują się być prostymi. Czy tak jest tylko w wymiarze ? Od czego to zależy? Przyjmijmy już bez zwłoki ogólną
Dla dowolnego ustalonego , punkty krytyczne w analizie portfelowej to punkty krytyczne, w sensie analizy matematycznej II, zmodyfikowanego odwzorowania Markowitza , tj takie punkty , w których .
(Patrz też uwagi przy pierwszym pojawieniu się tego pojęcia w Wykładzie IV. Markowitz do scharakteryzowania krytyczności portfela używał trochę innych słów, lecz miał na myśli to, co w tej definicji. Trochę nie zachowując proporcji, przypomnijmy dla porównania, że Leibniz przez dłuższy czas swój drugi rachunek nazywał calculus summatorius. Później Jakob I Bernoulli wprowadził słowo integral – i Leibniz to przyjął. Dalej używał już nazwy calculus integralis.)
(i) Przy każdy punkt z jest krytyczny w sensie podanej tu definicji (bo wtedy jest 1-wymiarowa – jest prostą).
(ii) W tej definicji, w zakresie punktów (portfeli uogólnionych) takich, że , zamiast równoważnie można używać odwzorowania Markowitza . Istotnie, pomocnicze odwzorowanie , gdzie zawsze , jest dyfeomorfizmem prawej półpłaszczyzny () w na prawą półpłaszczyznę () w .
Będziemy niedługo szczegółowo badać, powtarzając zresztą rozumowanie kilku noblistów z dziedziny ekonomii, czym ogólnie w analizie portfelowej może być zbiór punktów krytycznych. Wcześniej chcemy jednak zebrać więcej materiału doświadczalnego nt krytyczności punktów. W pierwszej kolejności idzie
Chwilowo liczymy tu tylko obrazy boków, mając już zresztą do wyboru dwie metody. Albo podstawienie do wzoru (3.2) z Wykładu III, albo też jak w Przykładzie 4.2, np dla boku :
co wstawiamy do formy kwadratowej wariancji:
Tak dostajemy -obraz prostej zawierającej bok : jest to parabola . Analogicznie licząc, dostajemy
Co z punktami krytycznymi w tym modelu? Czy także tutaj ich zbiór tworzy prostą? I jaki jest obraz tego zbioru? W przyszłości odpowiedzi na takie pytania będą automatyczne; tu podajemy je wprost. Odpowiedź na pytanie pierwsze jest twierdząca. Oto ta prosta, tylko lekko zahaczająca sympleks standardowy :
Przykład ten, bardzo ważny, będzie jeszcze rozbudowywany (łącznie z dyskusją obrazów boków sympleksu i prostej krytycznej) w dalszych wykładach. Tymczasem bogactwo geometrycznych możliwości pokazuje
Oto 1-parametrowa rodzina przykładów wychodzących od oryginalnego pomysłu studenta (Ł. Mordon) zgłoszonego jeszcze w roku akademickim 2007/08
(5.1) |
Tę właśnie macierz zanurzamy w 1-parametrową rodzinę macierzy
Przy mamy tu wyjściowy model (5.1), zaś następnie nasz parametr maleje od do 0. (Wszystkie tak uzyskiwane są dodatnio określone.4Jest dobrym ćwiczeniem znaleźć wszystkie w ogóle , dla których .)
Okazuje się, że zbiory punktów krytycznych znowu zawsze są tu prostymi! Przy tym ewoluują one w dość ciekawy sposób. Oto ta ewolucja; autor: A. Zalewska (przypominamy, że zbiory punktów krytycznych w analizie portfelowej są podzbiorami płaszczyzny ).
Jak ta ewolucja prostych w płaszczyźnie odwzorowuje się na płaszczyznę obrazu? To jest, jak to wygląda po obłożeniu [bardziej graficznie poglądowym niż ] odwzorowaniem ? Autorem także jest A. Zalewska.
Sam koniec (czy też początek) tego swoistego tańca parabol przedstawionego na drugim ,,filmie” powyżej, można też zobaczyć na rysunku wykonanym przez studenta WNE UW [w wersji pdf ten rysunek przeskoczył na następną stronę]:
Jeśli chodzi o drugi (przeciwny) koniec tej ewolucji parabol, to jest on pokazany na Rysunku 15.3 aż w Wykładzie XV (służy tam ilustracji zupełnie innych zjawisk, niż poruszane tutaj) i jest również widoczny na drugim filmiku powyżej.
Ktoś może powiedzieć, że Rysunek 5.2 jest mało kanoniczny – nie jest przecież na płaszczyźnie . Oto, jak wygląda on całkiem kanonicznie, tj po obłożeniu znanym i wspominanym już w tych wykładach dyfeomorfizmem5jakim ? przenoszącym parabole na hiperbole (prawa autorskie należą tu do tego samego co poprzednio studenta WNE UW) [w wersji pdf Rysunek 5.3 jest dopiero dwie strony dalej]:
Należy wspomnieć, że sytuacja pokazana na Rysunkach 5.2 i 5.3 – przyklejanie się obrazu sympleksu standardowego do pocisku Markowitza tylko w jednym punkcie położonym w górnej połowie pocisku (dla ) – była postulowana i poszukiwana przez szereg lat trwania wykładów z APRK1 na Wydziale MIM UW. Przełom przyniosło dopiero w roku akademickim 2007/08 uzmiennienie współczynnika w przykładzie Mordona (Przykład 5.2 powyżej), które nie byłoby możliwe bez samego tego przykładu!
Znaleźć wartość(ci) , przy której(ych) prosta krytyczna jest tu równoległa do boku . Jaką współrzędną mają wtedy punkty (portfele uogólnione) krytyczne w analizie portfelowej? Czy wtedy obraz boku jest przesunięciem obrazu prostej krytycznej, a jeśli tak, to o jaki wektor? (Cały czas rozważamy tu zmodyfikowane odwzorowanie Markowitza.)
Znaleźć wszystkie punkty krytyczne w analizie portfelowej nad modelem Markowitza doskonale dodatnio skorelowanym.
Znaleźć wszystkie punkty krytyczne w analizie portfelowej nad modelem Markowitza doskonale skorelowanym.
Przy odpowiedzi silnie zależą od wzajemnego położenia punktów , , na płaszczyźnie .
W dojściu do odpowiedzi pomocny może też być jeden z obrazów sympleksów standardowych (który?) na Rysunku 3.1 w Wykładzie III.
W dalszym ciągu6i już do końca w tych wykładach; czasem będziemy nawet zakładać więcej zakładamy, że
tzn., że nie wszystkie wartości oczekiwane stóp zwrotu () są równe. Będziemy to krótko notować jak już tu wyżej:
(5.2) |
Skoro proste krytyczne (czy ogólniej: zbiory punktów krytycznych w analizie portfelowej) są tak ważne, to jak bardziej operatywnie sprawdzać, czy punkt (czy też ) jest krytyczny w analizie portfelowej? Innymi słowy, jak sprawdzać, czy odwzorowanie jest krytyczne w .
Przy bardzo ogólnych założeniach i , punkt jest krytyczny w sensie analizy portfelowej .
To twierdzenie pojawiało się w pierwszych wersjach wykładów [13], zaś później – w szczególności w wersji z roku 2000 – już tylko jako zadanie z gwiazdką.7Cóż to były za czasy! Obecnie jego zwarty dowód dany tu niżej jest za długi do wyłożenia w realnym czasie wykładu. Przy tym zadanie z gwiazdką dotyczyło równoważności spojrzenia Markowitza (relatywna minimalizacja ryzyka, ale w aspekcie B) i Definicji 5.1; Twierdzenie 5.1 w takiej operatywnej postaci jw w ogóle tam nie występowało. To pokazuje przy okazji całkiem odmienne filozofie wykładów Krzyżewskiego i tu prezentowanych: w bieżących to twierdzenie jest zupełnie podstawowym narzędziem. Jeśli zaś chodzi o gwiazdkę przy zadaniu w [13], to mniej więcej obejmuje ona dowód Twierdzenia 5.1.
Zwracamy uwagę, że wymiar w przykładzie jest 3 i założenie (5.2) jest spełnione, więc sprawdzenie założenia `rząd 2' w twierdzeniu to sprawdzenie zachodzenia jednego równania.
Mianowicie punkt (portfel Markowitza) jest krytyczny w wziętym z Przykładu 5.2:
Portfel Markowitza jest krytyczny w modelu też wziętym z Przykładu 5.2:
Na potrzeby tego dowodu piszemy Var zamiast , przy czym Var dla wszystkich , nie tylko .
Przechodząc od gradientów do pochodnych (czyli pewnych 1-form różniczkowych), założenie, które mamy przy dowodzeniu implikacji w tę stronę zapisujemy w postaci
po czym przeciągamy wszystkie występujące tu 1-formy wstecz (pull-back) przy pomocy , gdzie
to parametryzacja hiperpłaszczyzny przy pomocy , w szczególności , :
Ponieważ (patrz np Tw. 4.10 (4) w [28]), zaś pull-back funkcji (tj 0-form) to po prostu składanie funkcji z przeciągającym przekształceniem (tu ), więc
Lecz , więc . Zatem
tzn. pochodne w pierwszej i drugiej składowej odwzorowania są proporcjonalne (pierwsza jest wielokrotnością drugiej). Pokazaliśmy, że .
Ponieważ
oraz
więc krytyczność punktu oznacza, że
przy czym drugi wiersz tej macierzy jest niezerowy,
bo .
Zatem pierwszy wiersz jest pewną wielokrotnością drugiego
wiersza. W (czytelniejszym) zapisie kolumnowym
przy pewnym . Zapiszmy tę równość tylko pozornie inaczej, sztucznie wydłużając o jedno zero wektory występujące po obu stronach:
Dostaliśmy w ten sposób
co daje potrzebne wyrażenie dla ze współczynnikami , .
∎Jakie ograniczenie(a) na zbiór punktów krytycznych w [danym modelu w] analizie portfelowej nakłada to twierdzenie (czym, ogólnie rzecz biorąc, jest/może być taki zbiór)?
W tej chwili mamy już dwa opisy krytyczności punktów z (nie tylko klasycznych portfeli Markowitza z !): definicyjny i dany poprzez to dopiero co udowodnione twierdzenie. Jest najwyższa pora wyjaśnić, co dla nas znaczą wszystkie punkty , tj takie , że , spośród których tylko nieliczne są, przy ustalonych parametrach modelu, krytyczne.
Odpowiedź będzie modelowaniem tzw. nieograniczonej krótkiej sprzedaży (ang. unrestricted short selling) wg podejścia Blacka i współautorów z wczesnych lat 1970ch – porównaj szczególnie strony 11 oraz 39 w [22].
Portfel inwestora w modelu Blacka, a więc – powtarzamy – z dopuszczalną nieograniczoną krótką sprzedażą
Inwestor wkracza do Domu Maklerskiego (dalej DM) z kwotą (np złotych czy funtów).
Po okazaniu kwoty , pożycza w DM według swojego uznania akcje spółek o numerach . Konkretnie, tyle akcji spółki -tej, że (albo: by) ich obecna wartość jest (była) , dla .
Pożyczone akcje spółek o numerach natychmiast, tego samego dnia, sprzedaje na giełdzie. W wyniku tego ma teraz złotych (czy funtów, ).
Za wszystkie te środki od razu kupuje akcje spółek o numerach . Konkretnie, tyle akcji spółki -tej, że (albo: by) ich obecna wartość jest (była) , , przy czym, oczywiście,
(5.3) |
Można się już domyślać, jaka będzie dalsza strategia inwestora
– od tego zaczniemy następny wykład. W tej chwili chcemy
`tylko' matematycznie zakodować opisaną działalność inwestora.
W tym celu zapisujemy równość bilansową (5.3) trochę
inaczej
(5.4) |
i oznaczamy dla , oraz dla . Dla indeksów kładziemy . Portfel inwestora jest teraz zakodowany jako wektor . Mamy, dzięki (5.4), . Mówimy, że w spółkach o numerach inwestor zajął długie pozycje (jest to zakodowane poprzez dodatni znak : ), zaś w spółkach o numerach zajął krótkie pozycje (zakodowane poprzez ujemny znak : ).
Inwestor miał 4 tysiące zł kapitału własnego. Z krótkiej sprzedaży akcji spółek C i D uzyskał odpowiednio 7 i 13 tysięcy zł. Następnie kupił (czyli zajął długie pozycje w) akcje(ach) spółek A i B w proporcji wartościowej . Wyznaczyć portfel tego inwestora zapisany w modelu Blacka.
.
Dzięki informacji zawartej we wskazówce widzimy, że portfelem inwestora jest .
Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.
strona główna | webmaster | o portalu | pomoc
© Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, 2009-2010. Niniejsze materiały są udostępnione bezpłatnie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.