Wyznaczenie ceny arbitrażowej osiągalnej wypłaty poprzez znalezienie strategii replikującej jest często bardzo trudne, szczególnie gdy mamy długi horyzont czasowy i dużo scenariuszy.
Przedstawimy teraz alternatywne podejście do tego problemu — metodę martyngałową. Spotkaliśmy się już z nią w rozdz. 2, w którym była przedstawiona jako jedna z możliwych metod wyceny, choć nie było widać jej zalet w porównaniu z metodą replikacji. Do badania rynku skończonego, a więc bardziej skomplikowanego, okaże się ona bardzo przydatna. Metoda ta pozwala na wypisanie jawnych wzorów na za pomocą wartości oczekiwanych.
Często przy badaniu rynków finansowych wyróżniamy instrument pierwotny o numerze 0, którego zadaniem jest mierzenie wartości pieniądza w czasie (proces dyskontujący, czynnik dyskontujący, numéraire). My przyjmiemy, że odpowiada lokacie pieniędzy w banku na znany procent tzn. . W dalszym ciągu na oznaczenie rynku będziemy stosowali wymiennie lub lub . Dysponując procesem dyskontującym wprowadzimy pojęcie zdyskontowanego procesu cen:
Wektor , gdzie dla , nazwiemy zdyskontowanym procesem cen.
Okazuje się, że samofinansowalność strategii można sprawdzić badając zachowanie zdyskontowanego procesu bogactwa.
Strategia jest samofinansująca się wtedy i tylko wtedy, gdy dla wszystkich zachodzi równość
(4.1) |
Ustalmy strategię . Warunek oznacza z definicji
który jest równoważny warunkowi
co z kolei jest równoważne, jak pokazaliśmy w dowodzie tw. 3.1 (udowodnionego dla dowolnych cen , a więc możemy wziąć zamiast ) faktowi:
a jest to warunek (4.1), gdyż .
∎Z lematu 4.1 wynika
Strategia jest samofinansująca się wtedy i tylko wtedy, gdy dla wszystkich zachodzi:
(4.2) |
Zmiana czynnika dyskontującego nie zmienia klasy portfeli samofinansujących się.
W lemacie 4.1 rozpatrzone zostało dyskontowanie przez proces , ale to samo zachodzi, gdy weźmiemy dowolne , takie że dla każdego , gdyż następujące warunki są równoważne:
i) dla każdego ,
ii) dla każdego ,
iii) dla każdego , gdzie .
Ta uwaga jest przydatna, gdyż czasami wygodnie jest zmienić jednostki, w których mierzone są wartości instrumentów podstawowych i pochodnych (bierzemy inny proces dyskontujący).
Teraz wprowadzimy podstawowe pojęcie dla rozważań dotyczących wyceny, a mianowicie pojęcie miary martyngałowej.
Miarę probabilistyczną na równoważną z nazywa się miarą martyngałową dla
zdyskontowanego procesu cen , gdy jest -martyngałem względm filtracji ,
rynku , gdy dla każdej strategii proces zadany wzorem
czyli zdyskontowany proces bogactwa, jest -martyngałem względm filtracji .
Symbolem (odpowiednio ) będziemy oznaczać klasę miar martyngałowych dla procesu (odpowiednio dla rynku ).
a) Warto zauważyć, że klasy , zależą od czynnika dyskontującego. (patrz ćw. 2.12).
b) Dla przestrzeni probabilistycznej o skończonej liczbie elementów miara probabilistyczna jest równoważna z wtedy i tylko wtedy, gdy dla kazdego .
Wprost z definicji miary martyngałowej dla rynku mamy
Jeśli , to dla dowolnego portfela i dowolnej chwili
(4.3) |
Okazuje się, że zachodzi równość zbiorów , .
Miara jest miarą martyngałową dla rynku wtedy i tylko wtedy, gdy jest miarą martyngałową dla zdyskontowanego procesu cen.
Niech będzie miarą martyngałową dla procesu cen. Weźmy dowolne . Korzystając z (4.2) i z prognozowalności mamy
Zatem jest, dla dowolnego , -martyngałem względem filtracji tzn. .
Należy jeszcze udowodnić, że jeśli jest miarą martyngałową dla rynku, to jest miarą martyngałową dla procesu cen. Weźmy strategię polegającą na kupnie jednostki -tego instrumentu bazowego na początku i trzymaniu go do końca, tzn. , , dla . Jest to strategia samofinansująca się. Zatem jest -martyngałem i
(4.4) |
Ponadto zachodzi
zatem z (4.4) mamy
Czyli dla współrzędna jest -martyngałem, tzn. jest -martyngałem, więc .
∎Twierdzenie to pozwala sprowadzić badanie czy jest miarą martyngałową dla rynku, a więc czy dla wszystkich procesy są -martyngałami, do badania czy proces zdyskontowanych cen, a więc jeden proces, jest –martyngałem. Od tego momentu będziemy mówić o mierze martyngałowej opuszczając dalsze rozróżnienie, gdyż jest ono nieistotne.
Jak pokazuje następne twierdzenie, badanie możliwości arbitrażu sprowadza się do badania istnienia miar martyngałowych:
(Pierwsze podstawowe twierdzenie matematyki finansowej). Rynek jest rynkiem bez możliwości arbitrażu wtedy i tylko wtedy gdy istnieje miara martyngałowa.
Dostateczność. Weźmy (z założenia takie istnieje). Korzystając z (4.3) otrzymujemy, że na rynku nie ma możliwości arbitrażu. Istotnie, gdyby istniał arbitraż , to oraz i . A że , to
a więc prawa strona wzoru (4.3) dla byłaby dodatnia, a lewa równałaby się zeru. Sprzeczność.
Zajmiemy się teraz koniecznością. Zbiór jest skończony, więc każdą zmienną losową można utożsamiać z wektorem , gdzie , . I na odwrót, wektor wyznacza zmienną losową , a mianowicie przyjmujemy dla każdego . Niech
(przypomnijmy iż oznacza, że dla każdego ). Każdy element wyznacza zmienną losową nieujemną i na odwrót, każdej zmiennej losowej nieujemnej (poza zmienną losową równą stale zeru) odpowiada jeden element ze zbioru . Niech
Zatem elementem jest, przy zastosowaniu utożsamienia opisanego powyżej, zdyskontowany zysk w chwili , gdy stosujemy strategię , dla której kapitał początkowy jest równy zeru, czyli elementami są zdyskontowane zyski (w chwili ) strategii , których kapitał początkowy jest równy zeru.
Jak łatwo zauważyć, fakt nieistnienia arbitrażu można zapisać w terminach i , a mianowicie
Zatem z założeń twierdzenia wynika, że . Ponadto jest liniową podprzestrzenią , a
jest zbiorem zwartym i wypukłym. Oczywiście , więc . Korzystając z twierdzenia o oddzielaniu można ściśle oddzielić zbiór zwarty i wypukły od podprzestrzeni liniowej. Zatem istnieje (tj. element ortogonalny do , czyli taki że , ), taki że:
(4.5) |
Wektor mający na -tym miejscu i zero na pozostałych należy do , więc z (4.5) mamy . Zdefiniujmy miarę probabilistyczną
gdzie Jest ona równoważna z (bo dla każdego ). Teraz wykażemy, że jest miarą martyngałową. Dla dowolnego procesu prognozowalnego , korzystając z tw. 3.2 dobieramy proces prognozowalny , taki że jest portfelem samofinansującym się o kapitale początkowym równym zeru. Wtedy oczywiście
a ponieważ , więc
przy czym w ostatniej równości skorzystaliśmy z lematu 4.1. Stąd wynika, że dla każdego i dla dowolnego procesu prognozowalnego ograniczonego mamy
a więc , , jest -martyngałem. Czyli jest miarą martyngałową.
∎Niech będzie rynkiem bez możliwości arbitrażu. Wtedy cena arbitrażowa w chwili osiągalnej na rynku wypłaty jest dana wzorem
(4.6) |
dla dowolnej miary martyngałowej .
Aby udowodnić (4.6), weźmy strategię replikującą wypłatę . Wtedy z definicji ceny arbitrażowej, z (4.3) i z tego, że otrzymujemy:
Ponieważ proces replikujący jest wyznaczony jednoznacznie i równość (4.3) jest prawdziwa dla każdej miary , więc wzór (4.6) nie zależy od wyboru miary martyngałowej dla rynku.
∎Wzór (4.6) nazywamy wzorem martyngałowym na cenę lub formułą wyceny w warunkach powszechnej obojętności względem ryzyka. W szczególności z (4.6) i liniowości wartości oczekiwanej wynika
Na rynku bez możliwości arbitrażu cena arbitrażowa jest operatorem liniowym na przestrzeni liniowej wypłat osiągalnych, czyli gdy i są wypłatami osiągalnymi, to
(4.7) |
Wniosek 4.2 można też otrzymać korzystając z definicji ceny arbitrażowej i własności iloczynu skalarnego.
(Parytet kupna-sprzedaży). Na rynku bez możliwości arbitrażu, gdy europejskie opcje kupna i sprzedaży (dla tej samej akcji) z tą samą ceną wykonania są osiągalne, to ich ceny są związane wzorem:
(4.8) |
gdzie odp. oznacza cenę w chwili europejskiej opcji kupna odp. sprzedaży z ceną wykonania .
Z tw. 4.2 łatwo wynika
na rynku bez możliwości arbitrażu wycena wypłaty osiągalnej za pomocą ceny arbitrażowej (wzoru (4.6)) tworzy zgodny system cen, w tym sensie, że rynek rozszerzony o instrument bazowy o cenie jest dalej rynkiem bez możliwości arbitrażu.
Udowodnić wniosek 4.5.
Z własności (4.7) często korzysta się, gdy wypłatę potrafimy przedstawić jako kombinację lub jako granicę kombinacji wypłat, które potrafimy wycenić.
Znajdziemy na rynku bez możliwości arbitrażu ceny wypłat w chwili związanych z instrumentem podstawowym o cenie (tj. dla pewnego ) w następujący sposób:
a) (jest to tzw. opcja collar),
b) , (jest to tzw. opcja bostońska),
gdzie i są stałymi, przy założeniu, że wypłaty i są osiągalne.
Szukamy profilu wypłat badając własności (odp. ), tj. analizując postać wypłaty w zależności od ceny instrumentu bazowego, na poszczególnych przedziałach (warto zrobić rysunek). Znajdujemy, że dla :
(4.9) |
a gdy , to . Wypłata nie zależy od relacji pomiędzy i :
Stąd i z liniowości ceny otrzymujemy:
Oczywiście profil wypłat może mieć różne przedstawienia, np. można dla przedstawić w postaci
(4.10) |
ale (4.9) i (4.10) prowadzą do tej samej ceny (co widać z parytetu).
a) Rozpatrzmy rynek jednookresowy z trzema możliwymi zdarzeniami losowymi. Inwestor uważa, że są one jednakowo prawdopodobne. Na rynku stopa procentowa bez ryzyka wynosi 20% i jest jedna akcja mająca proces cen postaci:
Zbadajmy, czy na tym rynku istnieje arbitraż.
Oczywiście przy badaniu własności tego rynku nie jest istotna opinia inwestora o szansach scenariuszy. W celu zbadania, czy na tym rynku istnieje arbitraż, zbadamy, czy istnieje miara martyngałowa. Rynek jest jednookresowy, więc szukamy rozwiązania układu:
Rozwiązanie ma postać
przy czym . Zatem istnieje nieskończenie wiele miar martyngałowych, czyli nie istnieje arbitraż.
b) Co będzie, gdy na rynku pojawi się jeszcze jedna akcja:
Teraz trzeba szukać rozwiązania układu:
Ponieważ z pierwszych trzech równań otrzymujemy, że i , więc nie istnieje rozwiązanie spełniające , . Zatem na rynku istnieje arbitraż. Znajdziemy teraz postać portfela arbitrażowego. Szukamy portfela takiego, że
przy czym choć jedna nierówność jest ostra. Stąd otrzymujemy, że
jest portfelem arbitrażowym np. portfel jest arbitrażem.
Gdy się przyjrzeć dokładniej cenom, to widać, że i w chwili 1 ceny drugiej akcji są nie mniejsze od cen pierwszej, skąd wynika natychmiast, że portfel jest arbitrażem.
Powyższy przykład ilustruje fakt, że przy połączeniu dwóch rynków bez możliwości arbitrażu (w jeden) może się zdarzyć, że otrzymany rynek stanie się rynkiem z arbitrażem.
Gdy mamy rynek bez możliwości arbitrażu, to następnym pojawiającym się pytaniem jest pytanie o wypłaty osiągalne, gdyż takie wypłaty umiemy wyceniać. Okazuje się, że patrząc na zbiór miar martyngałowych potrafimy określić kiedy wszystkie wypłaty są osiągalne.
Rynek nazywamy zupełnym, gdy każda wypłata jest osiągalna na tym rynku.
(Drugie podstawowe twierdzenie matematyki finansowej). Rynek bez możliwości arbitrażu jest zupełny wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje dokładnie jedna miara martyngałowa.
Konieczność. Niech będzie dowolną zmienną losową, a więc dowolną wypłatą. Wypłata jest osiągalna (bo rynek jest zupełny). Także (co wynika z braku możliwości arbitrażu i tw. 4.2). Zatem dla mamy
Gdy miary , to
Stąd, biorąc , dla , mamy
Wobec dowolności , a więc i mamy .
Dostateczność. Dowód nie wprost. Załóżmy, że rynek jest niezupełny. Wtedy istnieje nieosiągalna wypłata . Niech będzie klasą zmiennych losowych zdefiniowaną następująco
Zatem jest zbiorem zdyskontowanych wypłat otrzymanych za pomocą strategii samofinansujących się przy dopuszczeniu dowolnego kapitału początkowego. jest podzbiorem właściwym zbioru wszystkich zmiennych losowych , gdyż nie należy do . Istotnie, gdyby należało do , to
dla pewnego , a więc z lematu 4.1 zachodziłoby , czyli , zatem byłoby osiągalne.
Niech będzie miarą martyngałową. Wszystkie zmienne losowe są –całkowalne z kwadratem (bo jest zbiorem skończonym) i możemy zdefiniować iloczyn skalarny wzorem
Ponieważ jest podprzestrzenią liniową oraz , więc istnieje zmienna losowa różna od 0, ortogonalna do . Ponieważ (bierzemy kapitał początkowy i nic nie robimy, czyli , ), więc zmienna losowa , jako ortogonalna do , ma średnią zero
(4.11) |
Zdefiniujmy miarę probabilistyczną na podzbiorach wzorem
(4.12) |
gdzie . jest miarą probabilistyczną równoważną z , bo dla każdej i z (4.11) otrzymujemy
Oczywiście , bo jest zmienną losową niezerową. Udowodnimy teraz, że
jest miarą martyngałową.
W tym celu weźmy dowolny proces prognozowalny .
Korzystając z tw. 3.2 dobieramy proces prognozowalny
, taki że jest portfelem
samofinansującym się o zerowym kapitale początkowym. Z definicji
otrzymujemy
(4.13) | |||||
Pierwszy składnik z prawej strony wzoru (4.13) jest równy zero, gdyż jest martyngałem. Drugi składnik sumy z prawej strony (4.13) jest także równy zeru, gdyż
a jest zmienną losową ortogonalną do w . Zatem jest -martyngałem, a więc jest miarą martyngałową różną od . Otrzymaliśmy sprzeczność z założeniem, że istnieje dokładnie jedna miara martyngałowa.
∎Podkreślmy jeszcze raz, że zupełność jest bardzo ważną cechą rynku, gdyż na takim rynku potrafimy wycenić w sposób jednoznaczny każdą wypłatę, a ponadto korzystając z faktu, że twierdzenie o reprezentacji martyngałów (zachodzące, gdy i czas są skończone) jest równoważne zupełności (patrz zad.4.6) można, korzystając z lematu 4.1 i twierdzenia o reprezentacji martyngałów, znaleźć strategię replikującą dla każdej wypłaty na rynku zupełnym.
Teraz podamy przykłady zastosowań udowodnionych przed chwilą twierdzeń.
Rozważmy rynek z przykł. 4.2a. Jak widzieliśmy na tym rynku istnieje wiele miar martyngałowych, czyli rynek jest wolny od możliwości arbitrażu i nie wszystkie wypłaty są osiągalne.
Wypłata jest osiągalna, gdy istnieje portfel replikujący , tj. , czyli musi zachodzić:
Stąd otrzymujemy, że wypłaty osiągalne spełniają warunek:
(4.14) |
Wycenimy teraz wypłatę osiągalną. Korzystając z (4.6) i (4.14) mamy:
(4.15) | |||||
(4.16) |
a więc widzimy, że cena nie zależy od wyboru miary martyngałowej (co i tak było udowodnione w tw. 4.3). Wzór (4.15) sugeruje, że można w inny sposób znajdować wypłaty osiągalne. Mianowicie, cena zadana wzorem (4.15) nie może zależeć od parametru (tw. 4.3), więc współczynnik przy w (4.16) powinien się zerować. Jest to sugestia, którą udowodnimy w tw 4.5. I w ten sposób znowu dochodzimy do warunku (4.14).
Przykł. 4.3 sugeruje, że można udowodnić bardzo przydatną charakteryzację wypłat osiągalnych:
Gdy rynek jest wolny od arbitrażu, to wypłata jest osiągalna wtedy i tylko wtedy, gdy funkcja zadana wzorem
jest stała.
Konieczność została udowodniona w tw. 4.3, a dostateczność pozostawiamy jako zadanie.
∎Na rynku dwuokresowym o czterech możliwych scenariuszach stopa procentowa bez ryzyka wynosi 10%. Na tym rynku jest jedna akcja, której ceny są opisane przez proces :
Znaleźć ceny europejskich opcji kupna i sprzedaży z ceną wykonania .
Zaczniemy od sprawdzenia, czy rynek jest wolny od arbitrażu. Znajdujemy miarę martyngałową na , a mianowicie
Miara martyngałowa jest jedyna, więc każda wypłata jest osiągalna. Ze wzoru (4.6) otrzymujemy
oraz
Oczywiście obliczając wartość można było skorzystać z parytetu.
Wycena kontraktu terminowego forward. Zajmiemy się teraz na rynku bez możliwości arbitrażu wyceną kontraktu terminowego forward na -ty instrument o cenie . Wartość tego kontraktu forward w chwili będziemy oznaczać przez . Kontrakt terminowy forward jest zadany przez wypłatę , gdzie jest ceną forward. Wypłata jest osiągalna, zatem ze wzoru (4.6) znajdujemy cenę w chwili wypłaty
(4.17) |
Jak wiemy, cena forward jest taką liczbą, że wartość kontraktu forward w chwili zero jest równa zeru, tj. , zatem ze wzoru (4.17) otrzymujemy, że cena forward wynosi
Warto podkreślić, że cena forward nie ulega zmianie w czasie trwania kontraktu, natomiast wartość kontraktu (równa zeru w chwili zawierania) zmienia się w czasie, w szczególności zwykle jest niezerowa w chwili dostawy (rozliczania). Wstawiając do wzoru (4.17) cenę forward mamy
Wartość kontraktu terminowego forward na -ty instrument bazowy wynosi w chwili
Zanalizować rynek, czyli znaleźć wszystkie miary martyngałowe i wypłaty osiągalne ew. strategie arbitrażowe, gdy rynek jest jednookresowy z trzema możliwymi zdarzeniami losowymi i z aktywami opisanymi w następujący sposób:
a) Na rynku jest 1 akcja, a oprocentowanie wynosi 10%. Ceny akcji są opisane przez
b) Stopa procentowa bez ryzyka wynosi 10% i na rynku są 2 akcje przyjmujące wartości:
a) Nie warto sprawdzać, czy istnieje miara martyngałowa, wystarczy zauważyć, że zawsze . Portfele postaci akcji i jednostek w banku są portfelami arbitrażowymi.
b) Istnieje dokładnie jedna miara martyngałowa: , , . Zatem rynek jest zupełny i wszystkie wypłaty są osiągalne.
Załóżmy, że rynek jednookresowy jest bezarbitrażowy. Udowodnić, że rynek jest zupełny wtedy i tylko wtedy, gdy liczba stanów w (czyli scenariuszy) jest równa liczbie liniowo niezależnych wektorów wśród wektorów
Rozpatrzmy macierz
Rynek jest zupełny wtedy i tylko wtedy, gdy równanie ma rozwiązanie dla każdego , co jest równoznaczne z warunkiem , tj. z istnieniem liniowo niezależnych kolumn macierzy .
Niech rynek będzie wolny od arbitrażu. Udowodnić, że jeśli funkcja dla jest stała, to wypłata jest osiągalna.
Skorzystać z idei drugiego podstawowego twierdzenia matematyki finansowej (tw. 4.4).
Udowodnić, że rynek bez możliwości arbitrażu jest zupełny wtedy i tylko wtedy, gdy każdy proces , który jest -martyngałem dla pewnego można przedstawić w postaci
(4.18) |
dla , gdzie jest procesem prognozowalnym.
W następnym zadaniu podajemy przykład ilustrujący fakt, że na rynku jednookresowym o przeliczalnej liczbie scenariuszy i aktywów może nie istnieć ani arbitraż, ani miara martyngałowa.
Niech , , a prawdopodobieństwo będzie takie że Rozważmy rynek jednookresowy, na którym stopa procentowa bez ryzyka . Ponadto na tym rynku jest przeliczalnie wiele aktywów, których ceny w chwili 0 są równe 1, tj. ceny spełniają dla , a w chwili końcowej :
dla . Ceny są elementami , więc portfele na tym rynku są elementami . Udowodnić, że przy powyższych założeniach nie istnieje ani arbitraż, ani miara martyngałowa.
Zaczniemy od wykazania, że nie istnieje arbitraż. Rozpatrzmy portfel taki, że
(4.19) |
Wtedy z (4.19) biorąc otrzymujemy
a gdy , to
Stąd oraz dla każdego mamy , tj.
Stąd z kolei , ponieważ , a więc . Zatem nie istnieje arbitraż.
Nie istnieje także miara martyngałowa: nie istnieje takie, że i
(4.20) |
Istotnie, równość (4.20) oznacza, że dla ustalonego mamy
Stąd z kolei otrzymujemy, że (4.20) pociąga za sobą
(4.21) |
Doszliśmy do sprzeczności, gdyż nie istnieje miara probabilistyczna określona na całej spełniająca (4.21).
Udowodnić, że na rynku bez możliwości arbitrażu wycena wypłaty osiągalnej za pomocą ceny arbitrażowej (wzoru (4.6)) tworzy zgodny system cen, w tym sensie, że rynek rozszerzony o instrument bazowy o cenie jest dalej rynkiem bez możliwości arbitrażu.
Gdy , to są -martyngałami. Ponadto, z (4.6)
więc jest też -martyngałem, czyli jest miarą martyngałowa dla rynku rozszerzonego.
Na rynku dwuokresowym opisanym w ćwiczeniu 4.2 znaleźć strategię replikującą europejską opcję kupna z ceną wykonania .
Należy zabezpieczyć wypłatę przyjmującą wartości: , dla . Trzeba znaleźć strategię samofinansującą się replikującą wypłatę . Czyli szukamy , gdzie oraz , gdzie , i , , takich że , tj.
oraz
(warunek samofinansowania się strategii). Rozwiązując te układy
otrzymujemy: ,
,
,
, , .
Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.
strona główna | webmaster | o portalu | pomoc
© Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, 2009-2010. Niniejsze materiały są udostępnione bezpłatnie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.