Teraz uogólnimy model z poprzedniego wykładu. Dopuścimy dowolną skończoną liczbę możliwych scenariuszy i skończenie wiele chwil czasu, w których dokonuje się transakcji. Taki rynek będziemy nazywać rynkiem skończonym. Ograniczenie liczby możliwych scenariuszy pozwala uniknąć stosowania zaawansowanych narzędzi technicznych i pozwala skupić się na interpretacjach stosowanych metod i otrzymywanych wyników.
Założymy, że mamy do czynienia z rynkiem wielookresowym, czyli chwile czasu, w których odbywają się transakcje, to są chwile (w zależności od sytuacji odpowiada to minutom, dniom, itp.), gdzie horyzont czasowy jest skończony: . Założymy ponadto, że liczba możliwych scenariuszy (przypadków) jest skończona, zatem przestrzeń probabilistyczna
jest zbiorem skończonym, rodzina zdarzeń , a prawdopodobieństwo jest takie, że
Wprowadźmy -ciała , , które interpretujemy jako zasób wiedzy o rynku zebrany do chwili . Nasza wiedza z czasem rośnie: dla , więc ciąg jest filtracją. Bez straty ogólności możemy założyć, że jest -ciałem trywialnym i . Dla wygody oznaczmy
Na rynku znajduje się instrumentów finansowych (instrumenty pierwotne), których ceny za jedną jednostkę w chwili są opisywane przez zmienne losowe . Są one -mierzalne, gdyż nasza dzisiejsza wiedza nie pozwala nam przewidzieć przyszłych cen: w chwili znamy jedynie ceny dla . Zatem wektor cen
gdzie symbol oznacza transpozycję, jest ciągiem adaptowanych zmiennych losowych. jest wektorem cen początkowych, które znamy (cen w chwili zero), więc jest to wektor stały o wartościach w . Zwykle przyjmuje się (i to robimy), że jest ceną aktywa bezryzykownego. Zakładamy, że i kapitalizacja jest okresowa, oprocentowanie jest stałe i równe w skali jednego okresu , , a więc
(3.1) |
Zatem jest czynnikiem dyskontującym, czyli gdy zainwestujemy w chwili , to otrzymamy w chwili . Rynek spełniający powyższe założenia będziemy nazywać rynkiem skończonym.
Strategią finansową (portfelem, procesem portfelowym) będziemy nazywać dowolny proces prognozowalny o wartościach w :
czyli jest zmienną losową -mierzalną, a dla zmienna losowa jest -mierzalna. Zmienną losową , czyli -tą współrzędną wektora interpretujemy jako liczbę jednostek -tego waloru trzymanych w portfelu od chwili do chwili . Wielkości są dowolnymi liczbami rzeczywistymi, co odzwierciedla fakt, że dopuszczamy krótką sprzedaż, możliwość zaciągania kredytu w dowolnej wysokości i zakładamy nieskończoną podzielność papierów. Prognozowalność jest matematycznym sformułowaniem faktu, że portfel na chwilę , czyli wektor jest konstruowany na podstawie wiedzy osiągalnej do chwili (tj. wiedzy sprzed momentu ) i nie zmienia się do chwili , w której inwestor poznaje nowe ceny. Wtedy inwestor konstruuje nowy skład portfela na następną chwilę , czyli .
Wartością portfela procesem wartości, bogactwem w chwili nazywamy zmienną losową:
Ponieważ jest iloczynem skalarnym wektorów losowych i , to będziemy używać notacji iloczynowej: Wielkość jest nazywana kapitałem początkowym lub wielkością początkową inwestycji.
Niektórzy autorzy przez portfel rozumieją parę , gdzie jest kapitałem początkowym, a proces prognozowalny jest strategią postępowania w kolejnych chwilach czasu. To podejście jest równoważne prezentowanemu na wykładzie, gdyż jest jednoznacznie wyznaczony przez , a mianowicie .
Gdy inwestor w chwili konstruuje portfel na chwilę , to koszt konstrukcji tego portfela wynosi , a jego wartość w chwili na którą był on konstruowany, a więc w chwili wynosi (opisujemy rynek doskonały, a więc bez kosztów transakcji, podatków itp.). Czyli wielkość jest zyskiem w chwili wynikającym ze zmiany cen. Stąd
Proces zysku portfela definiowany jest wzorem
(3.2) |
dla .
Wyróżnimy teraz specjalną klasę portfeli:
Strategię nazywamy samofinansującą się, gdy
(3.3) |
dla .
Ta własność strategii oznacza, że inwestor zmienia swoją pozycję (portfel) z na bez konsumpcji lub dopływu kapitału z zewnątrz. W chwili inwestor dysponuje kapitałem , który w całości przeznacza na zakup portfela , płacąc ceny za aktywa.
Niech będzie klasą strategii samofinansujących się. Wprost z definicji wynika, że jest przestrzenią liniową. Podamy teraz bardzo przydatną charakteryzację portfeli samofinansujących się, mówiącą, że w chwili kapitał takiego portfela jest równy sumie kapitału początkowego i wartości procesu zysku tego portfela w tej chwili. Zysk w chwili jest sumą zysków w poprzednich chwilach wynikających tylko ze zmiany cen z w chwili na w chwili , gdzie .
Portfel jest samofinansujący się wtedy i tylko wtedy, gdy dla wszystkich spełniona jest równość
(3.4) |
Konieczność.
Korzystając z założenia , mamy
Dostateczność. Z założenia (3.4) dla dowolnego mamy
(3.5) |
Ponadto, z definicji
Porównując prawe strony widzimy, że dla wszystkich , co oznacza, że .
∎Z powyższego twierdzenia wynika, że bogactwo portfela dla strategii samofinansującej się zależy tylko od portfela i zmian cen.
Z dowodu tw. 3.1 wynika, że portfel jest samofinansujący się wtedy i tylko wtedy, gdy dla wszystkich zachodzi (3.5), czyli:
Udowodnić, że portfel stały jest strategią samofinansującą się.
Ponieważ iloczyn skalarny jest liniowy, więc
(3.6) |
a stąd teza wynika natychmiast.
Okazuje się, że gdy inwestor postępuje zgodnie ze strategią samofinansującą, to wartość portfela jest całkowicie zdeterminowana przez bogactwo początkowe i strategię postępowania z aktywami ryzykownymi.
Dla dowolnego procesu prognozowalnego , i dowolnego rzeczywistego istnieje jednoznacznie wyznaczony proces prognozowalny , , taki, że strategia jest samofinansującą się i jej początkowe bogactwo jest równe .
Wielkość początkowa inwestycji jest równa , zatem
i stąd mamy wyznaczoną jednoznacznie stałą :
Dalej skorzystamy z zasady indukcji matematycznej. Załóżmy, że jest wyznaczone jednoznacznie i jest -mierzalne. Z warunku samofinansowalności (3.3) mamy
a stąd jest wyznaczone jednoznacznie wzorem
Wszystkie składniki z prawej strony są -mierzalne, więc jest –mierzalne. Mamy zatem jednoznacznie określony proces prognozowalny .
∎Strategię nazywamy arbitrażem strategią arbitrażową, gdy
oraz
Ponieważ dla każdego , więc warunki z definicji są równoważne następującym:
oraz
b) Warunek braku arbitrażu na rynku można też wyrazić inaczej:
Widać, że definicja 3.4 uogólnia pojęcie arbitrażu dla rynku jednookresowego dwustanowego, a jednocześnie wyraża to pojęcie w terminach prawdopodobieństwa i nie używa pojęcia scenariusza, więc łatwo ją przenieść na szerszą klasę modeli.
Modelem rynku finansowego nazwiemy pare . Rynek nazywamy rynkiem bez możliwości arbitrażu bezarbitrażowym, pozbawionym arbitrażu, gdy nie istnieje strategia arbitrażowa w klasie strategii samofinansujących się.
Pojęcie arbitrażu zdefiniowaliśmy globalnie. Okazuje się, że nasza definicja obejmuje przypadek, gdy można mieć zysk bez żadnego nakładu i bez ryzyka we wcześniejszych chwilach czasu. Intuicyjnie można to uzasadnić w następujący sposób: wiemy, że istnieje arbitraż w chwili na pewnym zbiorze . Wtedy wybieramy strategię wstrzymania się od jakichkolwiek działań do momentu . Gdy w chwili znajdziemy się w zbiorze (zatem scenariusz sprzyjał zajściu zdarzenia ), to wykorzystujemy naszą okazję. Wchodzimy w kontrakt arbitrażowy, następnie w chwili realizujemy zysk, który natychmiast wkładamy na rachunek bankowy i ostatecznie osiągamy dodatni zysk. Gdy w chwili nie znajdziemy się w zbiorze , to nic nie robimy (zatem na końcu mamy zero). Tę intuicję potwierdza twierdzenie mówiące, że jeśli na rynku nie istnieje arbitraż globalny, to nie istnieje arbitraż lokalny, czyli arbitraż w jednym okresie. Aby móc porównywać wartość portfela w różnych chwilach czasu musimy uwzględniać oprocentowanie, zatem porównujemy zdyskontowane wartości portfela, czyli porównujemy w różnych chwilach wartości procesu . Dlatego twierdzenie o arbitrażu lokalnym przybiera postać:
Jeżeli na rynku nie ma możliwości arbitrażu, to dla każdego , i dla mamy
i) implikuje .
ii) implikuje .
Sformalizujemy idee opisane powyżej. Udowodnimy punkt i) twierdzenia. Ustalmy chwilę , strategię i takie, że i
(3.7) |
Zdefiniujemy teraz proces . Niech , a dla niech
gdzie jest funkcją wskaźnikową zbioru , tj.
Z postaci wynika, że jest to proces prognozowalny, a więc jest portfelem. Sprawdzamy teraz, że portfel jest samofinansujący się, korzystając z warunku (3.6) i z tego, że .
Gdy lub , to , więc .
Gdy , to
Natomiast gdy , to
Ponieważ , więc z (3.7) i definicji otrzymujemy
Stąd, oraz z tego, że , oraz z założenia o braku arbitrażu wynika, że . Zatem
Ponieważ , więc , zatem
co wraz z założeniem (3.7) daje punkt i).
Punkt ii) dowodzi się analogicznie.
∎Teraz naszym celem będzie podanie metody wyceny i zabezpieczania instrumentów finansowych na rynku bez możliwości arbitrażu. Jak zawsze, instrument europejski utożsamiamy z wypłatą, którą otrzymuje jego posiadacz w określonej chwili , wobec tego zaczniemy od ścisłej definicji wypłaty.
Wypłatą europejską w chwili nazywamy dowolną –mierzalną zmienną losową.
Oznacza to, że wypłata europejska zależy od wiedzy zebranej na rynku. Gdy wypłata zależy od cen instrumentów podstawowych tzn. od , to instrument nazywamy instrumentem pochodnym. Później zajmiemy się instrumentami, których nie da się opisać przy pomocy jednej wypłaty w momencie .
Strategię nazywamy strategią replikującą wypłatę gdy
czyli gdy wartość portfela w chwili jest równa . Wypłatę nazywa się osiągalną, gdy istnieje strategia ją replikująca. Warto zauważyć, że wypłaty osiągalne tworzą podprzestrzeń liniową w zbiorze wypłat.
Mówimy, że wypłata jest jednoznacznie replikowalna w modelu , gdy dla dowolnych strategii replikujących mamy dla wszystkich . Wtedy proces nazywamy procesem replikującym lub procesem bogactwa w . Jak wiemy, na rynku jednookresowym dwustanowym wszystkie wypłaty są osiągalne, istnieje dokładnie jedna strategia replikująca, więc wypłaty osiągalne są jednoznacznie replikowalne. W modelu rynku skończonego nie wszystkie wypłaty są osiągalne (patrz ćw. 3.10), ale wypłaty osiągalne są jednoznacznie replikowalne, choć nie oznacza to, że istnieje dokładnie jedna strategia replikująca (patrz zad. 3.9).
Jeśli jest rynkiem bez możliwości arbitrażu, to każda wypłata osiągalna w jest jednoznacznie replikowalna w .
Nie wprost. Załóżmy, że istnieją strategie , replikujące , takie że dla pewnego mamy dla i . Rozważymy dwa przypadki.
I. Niech i niech Bez straty ogólności można założyć, że .
Niech . Z definicji zmiennej losowej wynika, że przyjmuje ona wartości dodatnie na zbiorze . Udowodnimy, że strategia zdefiniowana wzorami:
jest strategią arbitrażową, a więc doprowadzimy do sprzeczności. Strategia jest do chwili równa różnicy strategii i . Gdy w chwili zrealizuje się zdarzenie , to nie zmieniamy postępowania, a gdy zrealizuje się zdarzenie to realizujemy nasz zysk i od chwili trzymamy wszystko w banku. Zaczniemy od wykazania, że strategia jest samofinansująca się. Gdy , to
przy czym w drugiej równości korzystamy z faktu, że i są strategiami samofinansującymi się. Dla mamy:
A ponieważ strategie replikujące są samofinansujące się, więc
zatem . Gdy , to
Czyli strategia jest samofinansująca się. Teraz sprawdzimy, że jest arbitrażem. Z założenia . Dalej, ponieważ strategie replikują , więc
Nieujemność wynika z dodatniości zmiennej losowej na zbiorze i dodatniości . A ponieważ , więc jest arbitrażem.
II. Przypadek zostawimy jako zadanie (ćw. 3.11).
∎Implikacja odwrotna nie jest prawdziwa.
Skonstruować rynek skończony, dla którego wszystkie wypłaty są jednoznacznie replikowalne i istnieje dodatnia wypłata , dla której istnieje strategia , taka że oraz .
Patrz zad. (2.4).
Analogicznie do przypadku rynku dwustanowego wprowadzamy definicję ceny arbitrażowej.
Niech będzie rynkiem bez możliwości arbitrażu. Wtedy proces replikujący wypłaty osiągalnej nazywamy arbitrażową ceną na rynku i oznaczamy przez , .
Z tw. 3.4 wynika, że cena arbitrażową wypłaty osiągalnej istnieje zawsze i jest wyznaczona jednoznacznie.
Udowodnić, że strategia polegająca na kupieniu za własne pieniądze -tej akcji w chwili 0, sprzedaniu jej w chwili , i włożeniu uzyskanych pieniędzy do banku jest samofinansująca się, gdy
a) jest ustaloną chwilą czasu,
b) jest momentem stopu.
Gdy , to strategia ma postać
oraz dla . Wykażemy, że zachodzi (3.6). Istotnie,
dla , bo .
Dla , z definicji , zachodzi
b) Ponieważ , więc . Zatem
gdzie w ostatniej równości skorzystaliśmy z punktu a). Do sprawdzenia została prognozowalność procesu .
Na rynku istnieje możliwość arbitrażu wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje portfel samofinansujący się spełniający
oczywiste.
Gdy ma własności
podane w zadaniu, , to portfel
jest portfelem arbitrażowym. Istotnie,
, bogactwo początkowe
oraz
więc z własności portfela mamy
Udowodnić, że gdy istnieje strategia spełniająca i zachodzi , to istnieje arbitraż.
[ Prawo jednej ceny] Udowodnić, że na rynku bez możliwości arbitrażu portfele mające tę samą wartość w chwili muszą mieć tę samą wartość w chwili 0 (czyli muszą mieć tę samą cenę).
Niech będą takie, że . Załóżmy, nie wprost, że Wtedy portfel spełnia oraz , z czego wynika istnienie portfela arbitrażowego — sprzeczność z założeniem.
Z następnego zadania wynika, że na rynku bez możliwości arbitrażu wystarczy rozpatrywać jeden rachunek bankowy.
Gdy na rynku bez możliwości arbitrażu , są aktywami bez ryzyka, tj. też spełnia warunek (3.1) z pewnym , to .
Z założenia wynika, że dla pewnego . Gdy , to portfel jest arbitrażem, a gdy , to portfel jest arbitrażem.
Podać przykład rynku bez możliwości arbitrażu i dwu różnych strategii samofinansujących się o tej samej wartości w chwili końcowej .
Przykład. Niech , stopa procentowa bez ryzyka wynosi 0% i na rynku są 2 akcje przyjmujące wartości:
Wtedy i replikują tę samą wypłatę.
Rozpatrzmy rynek jednookresowy z trzema możliwymi zdarzeniami losowymi. Inwestor uważa, że są one jednakowo prawdopodobne. Na rynku stopa procentowa bez ryzyka wynosi 20% i jest jedna akcja mająca proces cen postaci:
Czy wszystkie wypłaty są na tym rynku osiągalne?
Uzupełnić szczegóły drugiej części dowodu tw. 3.4.
Niech i niech . Portfel
jest strategią samofinansującą się (kombinacja liniowa strategii samofinansujących się), dla której
bo , oraz
więc jest arbitrażem, co kończy dowód.
Wynik ten jest też natychmiastową konsekwencją ćw. 3.7.
Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.
strona główna | webmaster | o portalu | pomoc
© Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, 2009-2010. Niniejsze materiały są udostępnione bezpłatnie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.