Na optymalizację konsumenta możemy też spojrzeć z drugiej strony: zamiast maksymalizować użyteczność przy zadanym dochodzie, jaki możemy przeznaczyć na konsumpcję, dążyć do osiągnięcia przynajmniej takiej użyteczności jak najmniejszym kosztem.
Funkcję zdefiniowaną wzorem (gdzie przez rozumiemy ) nazywamy funkcją wydatków (expenditure function), a odwzorowanie zdefiniowane wzorem odwzorowaniem popytu Hicksa (czasem także odwzorowaniem popytu skompensowanego dochodu).
Funkcja wydatków określa, ile minimalnie muszę wydać, aby przy cenach móc zapewnić sobie konsumpcję o użyteczności .
Jeżeli jest ciągła, to odwzorowanie popytu Hicksa ma niepuste wartości, a funkcja wydatków jest skończona dla dowolnego .
Zbiór jest w tej sytuacji niepusty, domknięty. Niech pewien nalezy do tego zbioru. Wówczas zbiór jest niepusty, zwarty, a ponieważ wszystkie , . Mamy więc problem minimalizacji funkcji ciągłej na zbiorze zwartym.
∎Własności popytu Hicksa.
a) Jeśli funkcja użyteczności jest quasi-wklęsła to odwzorowanie popytu Hicksa ma wartości wypukłe, a jeżeli jest ściśle quasi-wklęsła, to jest co najwyżej jednowartościowe;
b) Jeśli preferencje są monotoniczne, lokalnie nienasycone a jest ciągła, to nie ma nadmiarowej użyteczności, tzn. dla jeśli , to ;
c) Dla ustalonego odwzorowanie jest jednorodne stopnia jako odwzorowanie ;
d) Odwzorowanie popytu Hicksa przy ustalonym jest ciągłe jako odwzorowanie , a jeśli funkcja jest ciągła, lokalnie nienasycona, to obcięte do zbioru jest górnie półciągłe łącznie ze względu na wszystkie zmienne.
Własności funkcji wydatków.
a) Funkcja jest niemalejącą funkcją i , a jeśli preferencje są monotoniczne, lokalnie nienasycone i jest ciągła, to ściśle rosnącą dla ;
b) Funkcja jest jednorodna stopnia ze względu na ;
c) Funkcja jest wklęsła ze względu na ;
d) Funkcja przy ustalonym jest ciągła ze względu na , a jeśli funkcja jest ciągła, lokalnie nienasycona, to obcięta do zbioru jest ciągła łącznie ze względu na wszystkie zmienne.
e) Jeśli preferencje są monotoniczne, lokalnie nienasycone, a jest, ciągła, to .
(obu stwierdzeń:) Punkty 6.2 a) i c) oraz 6.3 a) i b) są natychmiastowe. Pozostaje więc udowodnić pozostałe pięć.
6.3 c) Weźmy dowolne wektory cen i i . Niech . .
6.2 b) Minimum funkcji liniowej na zbiorze może być przyjmowane jedynie na jego brzegu. Ponieważ preferencje są monotoniczne, lokalnie nienasycone, więc poza nie będzie to . Niech więc punkt , w którym jest przymowane minimum będzie punktem z brzegu zbioru i niech . Wówczas dla pewnego małego , z ciągłości w pewnym otoczeniu istnieje taki z przynajmniej jedną nierównością ostrą, dla którego . Z nierówności na współrzędnych – sprzeczność.
6.3 e) Weźmy ciągi i . Niech . Ponieważ preferencje są monotoniczne, lokalnie nienasycone, przynajmniej jedna współrzędna musi być co namniej równa analogicznej współrzędnej , co daje , czyli . Stąd i z tego, że jest ściśle rosnąca po dostajemy .
6.2 d) i 6.3 d) dowodzimy łącznie z twierdzenia o maksimum 4.1.
Najpierw dla ustalonego . Odwzorowanie , które przyporządkowuje zbiór jest niezależne od , a więc jest ciągłe (przeciwobrazem dowolnego rodzaju dowolnego zbioru otwartego jest albo albo całe – otwarte). W twierdzeniu o maksimum potrzebujemy jednak dodatkowo zwartych wartości. Aby to uzyskać, musimy ograniczyć się – przynajmniej lokalnie do szukania minimum na zbiorze zwartym. Weźmy zatem dowolne dla którego . Jeśli ograniczymy się do zbioru dla , to dla bliskich : takich, że dla każdego zachodzi , a więc sprowadziliśmy nasze zagadnienie do zagadnienia maksymalizacji po zbiorach zwartych, niezależnych od , tak więc mamy tezę z twierdzenia o maksimum.
Teraz zajmiemy się globalną ciągłością. Aby to uzyskać, musimy pokazać ciągłość odwzorowania, oznaczmy je przez , które przyporządkowuje zbiór . Dodatkowo podobnie będziemy musieli uzwarcić wartości – podobnie jak poprzednio. Dalszy schemat dowodu podobny do dowodu stwierdzeń 5.1 d) i 5.2 d).
∎(Lemat Shepharda)
Jeżeli funkcja użyteczności jest różniczkowalna, monotoniczna, lokalnie nienasycona, a odwzorowanie popytu Hicksa jest funkcją różniczkowalną po ; , dla każdego oraz mnożnik Lagrange'a jest jednoznacznie wyznaczony, to jeśli dla każdego , to
a) ,
b) jeżeli ponadto funkcja jest różniczkowalna jako funkcja , macierz jest symetryczna, niedodatnio określona, w szczególności (tzw. ujemny efekt cenowy Hicksa).
a) Wynika natychmiast z zastosowania twierdzenia o obwiedni.
b) Uzyskujemy, różniczkując po dwukrotnie – z a) i wklęsłości po .
∎Obliczyć funkcję wydatków i odwzorowanie popytu Hicksa dla równej
a) przy (doskonałe substytuty);
b) przy (dobra doskonale komplementarne);
c) przy (użyteczność Cobba-Douglasa).
Odwzorowania popytu Hicksa, nawet jeśli nie są funkcjami różniczkowalnymi mają ponadto tę interesującą własność, że popyt zmienia się ”w kierunku przeciwnym do zmiany ceny”. Formalnie zachodzi następujący fakt:
Jeśli , to dla każdego , zachodzi nierówność .
Rozłóżmy .
Pierwszy nawias jest ujemny, ponieważ minimum na zbiorze jest przyjmowane na , a nie należy do , drugi analogicznie.
∎Zagadnienia maksymalizacji użyteczności i minimalizacji wydatków są względem siebie dualne.
Aby zachodził poniższy fakt, nie potrzeba pełnych założeń modelu konsumenta
Jeżeli preferencje są lokalnie nienasycone, ciągłe i , to:
a) ;
b) dla ;
c) ;
d) dla .
Oczywiste.
∎O ileż prościej byłoby rozwiązać zadanie 6.1 korzystając z dualności!
Mamy daną funkcję .
Czy może być ona niejawną funkcją użyteczności przy standartowych założeniach modelu konsumenta?
Obliczyć (zakładając, że nasze postępowanie jest poprawne), oba odzworowania popytu i funkcję wydatków.
Jaka jest wyjściowa funkcja ?
Mamy daną funkcję .
Czy może być ona funkcją wydatków przy standartowych założeniach modelu konsumenta?
Obliczyć niejawną funkcję użyteczności oraz, zakładając, że nasze postępowanie jest poprawne, oba odzworowania popytu.
Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.
strona główna | webmaster | o portalu | pomoc
© Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, 2009-2010. Niniejsze materiały są udostępnione bezpłatnie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.