Układ dynamiczny (topologiczny)
-przestrzeń topologiczna (najczęściej- metryczna), - przekształcenie ciągłe.
Układ dynamiczny (metryczny)
- przestrzeń z miarą probabilistyczną.
przekształcenie mierzalne zachowujące miarę .
Tu definicja:
przestrzeń z miarą. Mówimy że przekształcenie jest mierzalne jeśli dla każdego przeciwobraz również należy do - ciała .
Przekształcenie mierzalne zachowuje miarę jeśli dla każdego .
Układ dynamiczny (gładki), z czasem dyskretnym
- gładka rozmaitość, dyfeomorfizm (lub endomorfizm) klasy
Układ dynamiczny (gładki) z czasem ciąglym
- gładka rozmaitość (na ogół zakłada się też zwartość), - pole wektorowe na , klasy , - potok pola wektorowego . Jest to rodzina dyfeomorfizmów, tzn
Jeśli rozmaitość jest zwarta to z twierdzenia o przedłużaniu trajektorii wynika że potok pola wektorowego jest określony dla wszystkich . Rodzina przekształceń jest więc jednoparametrową grupą dyfeomorfizmów .
Niech będzie układem dynamicznym z czasem dyskretnym. Trajektorią punktu nazywamy ciąg nieskończony .
Niech ; określamy przekształacenie
To przekształcenie zachowuje oczywiście miarę Lebesgue'a na okręgu. Zauważmy że jeśli jest wymierne- każda trajektoria jest okresowa, a gdy jest niewymierne- każda trajektoria jest gęsta (dlaczego?).
Torus możemy utożsamiać z przestrzenią ilorazową ; gdzie relacja utożsamienia jest następująca:
Zatem - torus można też utożsamiać z produktem dwóch okręgów . Na płaszczyźnie rozważamy przekształcenie . Wyznacza ono przekształcenie torusa
gdzie .
Zauważmy że jeśli są pierwiastkami z jedynki (rówmoważnie- jeśli są wymierne) to każda trajektoria jest okresowa.
Załóżmy że są niezależne nad pierścieniem , to znaczy ma tylko jedno rozwiązanie w liczbach całkowitych: . Poniżej sprawdzimy że wtedy każda trajektoria jest gęsta w .
Natomiast jeśli są zależne nad , ale przynajmniej jedna z tych liczb jest niewymierna, to mamy jeszcze inna sytuację (niewidoczną w przypadku jednowymiarowym): niech, np . Wówczas torus jest sumą niezmienniczych okręgów; każda trajektoria jest gęsta na ”swoim” okręgu, ale żadna trajektoria nie jest gęsta na torusie.
W następnym rozdziale zbadamy ogólną sytuację przesunięcia na -wymiarowym torusie. Wprowadzimy tez ważne w Układach Dynamicznych pojęcie topologicznej tranzytywności.
Określamy jednoparametrową grupę przekształceń torusa:
Te przekształcenia w przed utożsamieniem, mają postać
Jest to więc potok pola wektorowego (równania różniczkowego) na płaszczyźnie:
Ten układ we współrzędnych biegunowych ma postać
Zatem - dla każdego punktu , poza stacjonarnym punktem , zbiór punktów granicznych trajektorii jest okręgiem , ten okrąg jest trajektorią zamkniętą.
Jest to zaburzenie układu
Łatwo sprawdzić że dla tego drugiego układu funkcja jest całką pierwszą. Zatem - trajektorie są zawarte w poziomicach funkcji .
Naszkicować poziomice . Następnie, badając znak pochodnej dla wyjściowego układu, naszkicować jego trajektorie. Zbadać punkty skupienia trajektorii.
Niech będzie przestrzenią metryczną zwartą, - przekształceniem ciągłym. Mówimy że jest topologicznie tranzytywne jeśli dla dowolnych otwartych podzbiorów istnieje takie że
(1.1) |
Wykażemy
Niech będzie metryczną przestrzenią zwartą i ośrodkową. Niech będzie przekształceniem ciągłym. Wówczas jest topologicznie tranzytywne wtedy i tylko wtedy gdy istnieje takie że trajektoria jest gęsta w .
Jeśli istnieje gęsta trajektoria to istnieją takie że , . Zatem . Aby dowieść drugą implikację, ustalmy przeliczalną bazę topologii . Ustalamy jeden zbiór z tej rodziny . Rozpatrzmy teraz zbiór złożony z punktów, których trajektorie omijają :
Ten zbiór jest domknięty i brzegowy (ta druga własność wynika stąd że założyliśmy (1.1)). Z Twierdzenia Baire'a (zauważmy że przestrzeń jest zupełna) wynika że zbiór
jest brzegowy, i -w szczególności- niepusty. Każdy punkt ma gęstą trajektorię.
∎Zbadamy teraz topologiczną tranzytywność przesunięć na -wymiarowych torusach. Oczywiście, przesunięcie na jest dane wzorem
(1.2) |
Mamy
Niech będzie przesunięciem na torusie . Wówczas jest topologicznie tranzytywne wtedy i tylko wtedy gdy są niezależne nad , tj. jeśli dla pewnych
to .
Załóżmy że współrzedne przesunięcia są zależne; . Rozważmy funkcję
Wówczas (mówimy że funkcja jest - niezmiennicza). Rozważmy ; ta funkcja też jest - niezmiennicza. Widzimy że dla pewnego zbiory i są niepuste. Ponadto, są one otwarte i -niezmiennicze: , . Przeczy to tranzytywności.
Załóżmy teraz że nie jest tranzytywne, czyli dla pewnych otwartych i dla wszystkich naturalnych . Biorąc i widzimy że są to dwa otwarte, rozłączne, - niezmiennicze podzbiory.
Rozważmy funkcję - czyli funkcję charakterystyczną
Chcemy użyć rozwinięcia Fouriera tej funkcji, dokładniej- mamy
W przestrzeni mamy ortonormalną bazę daną przez funkcje postaci
.
Korzystając z tego stwierdzenia, możemy napisać
i rozkład ten jest jednoznaczny.
Wówczas
Z jednoznaczności rozwinięcia Fouriera wynika więc że
Ponieważ funkcja nie jest stała, jej rozwinięcie ma więcej niż jeden składnik. Wynika stąd że dla pewnych (nie wszystkich równych zero) mamy
Zauważmy jeszcze
Dla przesunęcia na torusie mamy równowżność: pewna trajektoria jest gęsta jest równoważne temu że każda trajektoria jest gęsta. Wynika to stąd że trajektorie dwóch różnych punktów różnią sie o przesunięcie (mnożenie przez element grupy )
Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.
strona główna | webmaster | o portalu | pomoc
© Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, 2009-2010. Niniejsze materiały są udostępnione bezpłatnie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.