Niech będzie hiperbolicznym automorfizmem torusa . Jak wiemy, zachowuje miarę Lebesgue'a. Posługując się stukturą hiperboliczną (cały torus jest dla tego układu zbiorem hiperbolicznym) wykażemy że miara Lebesgue'a jest ergodyczna.
Niech będzie funkcją próbną; na początek zakłądamy że jest ciągła.
Rozpatrzmy funkcje
oraz
Z twierdzenia Birkhoffa wynika że
ma pełną miarę.
Ponieważ jest hiperboliczne, mamy niezmiennicze globalne foliacje stabilną i niestabilną. Ustalmy i kawałek rozmaitości stabilnej , a następnie- zbiór
Dla małego ten zbiór jest równoległościanem.
Punkt początkowy musimy wybrać tak, żeby
było podzbiorem pełnej miary w . Istnienie wielu takich wynika z tw Fubiniego.
Wówczas zbiór
jest pełnej miary w .
Weźmy . Istnieją więc oraz . Mamy wówczas
bo leżą w tym samym włóknie niestabilnym więc zbliżają się przy działaniu .
bo leżą w tym samym włóknie stabilnym.
bo leżą w tym samym włóknie niestabilnym
Ponieważ całą naszą rozmaitość możemy pokryć przez skończenie wiele takich ”prostokątów” , otrzymujemy wniosek: i są stałe prawie wszędzie, i równe .
W następnym kroku dowodu pokażemy że to samo jest prawdą jeśli zastąpimy dowolną funkcją . Niech . Dla dowolnego istnieje funkcja ciągła taka że .
Z twierdzenia ergodycznego wynika że prawie wszędzie istnieje, niekoniecznie stała granica
Wiemy już że druga granica jest równa stałej . Orzymujemy stąd wniosek- funkcja graniczna nie może różnić się bardzo od stałej. Dokładniej- mamy:
Oznaczmy funkcję . Z twierdzenia ergodycznego wynika że prawie wszędzie i w . Zatem
Normę można zaś oszacować:
Zatem
Wynika stąd więc że
Zatem różni się od stałej o mniej niż . Wobec dowolności , dowodzi to że jest stałe prawie wszędzie. Dowód ergodyczności przekształcenia względem niezmienniczej miary Lebesgue'a jest więc zakończony.
∎Ergodyczność tego konkretnego przekształcenia można wykazać również inaczej (zadanie). Na tym prostym przykładzie prześledziliśmy jednak dość ogólną metodę dowodzenia ergodyczności.
Widzimy że dowód nie wykorzystywał szczególnych własności przekształcenia ; wykorzystywał natomiast- strukturę hiperboliczną, czyli istnienie regularnych foliacji stabilnej i niestabilnej i zbudowanie z nich ”prostokątów”. Ten ogólny schemat dowodzenia ergodyczności przy istniejącej strukturze hiperbolicznej pochodzi od Hopfa. Poniżej sprawdzimy w tej sposób ergodyczność potoku geodezyjnego (oczywiście- nie kazdego!).
. W wykładzie 11 wykazaliśmy że potok geodezyjny na wiązce sfer zachowuje naturalną gładką miarę- miarę Liouville'a. W wykładzie 12 wykazaliśmy że potok geodezyjny na powierzchni o stałej ujemniej krzywiźnie jest potokiem Anosowa. Wykorzystamy teraz te fakty i, stosując argument Hopfa wykażemy ważne
Niech będzie dyskretną grupą zachowujacych orientację izometrii , działającą bez punktów stałych. Załóżmy też że rozmaitość jest zwarta. Wówczas potok geodezyjny na jest ergodyczny względem miary Liouville'a (oznaczmy ją ) na .
Podobnie jak w przypadku opisanym w poprzednim rozdziale, wystarczy wykazać że jeśli jest funkcją ciągła w to średnia ergodyczna
(13.1) |
jest stała prawie wszędzie. Ponadto, wystarczy wykazać że dla istnieje pokrycie zbiorami otwartymi (tak jak poprzednio- prostokątami), na których ta granica jest stała prawie wszędzie.
Widzimy więc że jest to ten sam dowód co poprzednio; należy tylko wskazać pokrycie zbiorami otwartymi (odpowiednikami wcześniejszych ”prostokątów”), dla których będziemy umieli udowodnić że odpowiednia granica jest stała prawie wszędzie. Weźmy więc punkt . Załóżmy że w punkcie istnieje granica 13.1 Z poprzedniego wykłądu wiemy jak wygląda rozmaitość stabilna punktu ; jest to rzut na odpowiedniego horocyklu (”wchodzącego”) - razem z jego wektorami normalnymi. Punkt należy oczywiscie do tego horocyklu (a raczej: jego podniesienia w ). Dla wszystkich punktów z rozmaitości stabilnej granica 13.1 istnieje i jest równa granicy policzonej w punkcie . Słaba rozmaitość stabilna to suma wchodzących horocykli, wypuszczonych z wszystkich punktów leżących na geodezyjnej wyznaczonej przez .
Zauważmy że granica 13.1 jest - niezmiennicza, więc istnieje i jest równa granicy policzonej w , również we wszystkich punktach należących do słabej rozmaitości stabilnej .
Podobnie jak poprzednio, wykazujemy że jeśli są blisko to można je połączyć ”łancuszkiem ” rozmaitości stabilnych i niestabilnych i wykazać istnienie i równość granic 13.1 w punktach i .
rysunek
∎W tym rozdziale opiszemy potoki na kilku naturalnych (dobrze znanych, i zanurzalnych izometrycznie w ) powierzchniach. Ich własności są zupełnie inne niż opisane w poprzednim rozdziale własności potoków na powierzchniach o ujemniej krzywiźnie.
Geodezyjne na sferze są kołami wielkimi. Potok geodezyjny na wiązce sfer stycznych do to ruch ze stała (co do długości wektora) prędkością po kole wielkim. Zatem- każda trajektoria jest okresowa. Potok geodezyjny nie jest więc oczywiście ergodyczny.
Niech będzie dowolną geodezyjną. Ustalmy punkt i koło wielkie , które zawiera punkt i dla którego jednostkowy wektor styczny w punkcie pokrywa sie z . Rozważmy symetrię względem płaszczyzny wyznaczonej przez koło wielkie . Jest to oczywiście, po obcięciu do sfery, izometria w metryce sferycznej. Symetria ta zachowuje koło wielkie , a geodezyjną przekształca na geodezyjną, przechodzącą przez ten sam punkt i styczną w punkcie do tego samego co wektora. Stąd wynika ( z jednoznacznego wyznaczenia geodezyjnej przez punkt i wektor styczny) że obrazem przy symetrii jest , z zachowaniem parametryzacji, więc krzywa jest zawarta w zbiorze punktów stałych naszej symetrii. Zatem- jest to koło wielkie, po którym ruch odbywa się ze stała prędkością.
∎Torus utożsamiamy z przestrzenią ilorazową:
działa na jako grupa izometrii przestrzeni euklidesowej , gdzie . Możemy zatem wprowadzić indukowaną metrykę na torusie; jest to jedyna metryka przy której rzutowanie jest lokalną izometrią.
Torus jest ”lepiej znany” jako obiekt (powierzchnia opony) zanurzony w . Na takim zanurzonym torusie mamy metrykę Riemannowską dziedziczoną z (długość wektora stycznego to długość zmierzona w , długość drogi na torusie też mierzymy licząc po prostu długość w . Wyjaśnić w jaki sposób torus -przestrzeń ilorazową utożsamiamy z torusem- ”oponą” i jak mają się do siebie te dwie, róznie wprowadzone, metryki.
Geodezyjne na torusie pokrywają się z rzutami (przy kanonicznym rzutowaniu ) prostych w .
Najpierw sprawdzamy że geodezyjnymi na płaszczyźnie są wszystkie proste. Na przykład- tak samo jak dla geodezyjnych na sferze (należy użyć symetrii osiowej zamiast symetrii względem płaszczyzny). Ponieważ rzutowanie jest lokalną izometrią, obrazami (i przeciwobrazami)geodezyjnych są geodezyjne.
∎Potok geodezyjny na wiązce sfer nie jest ergodyczny. Istotnie, możemy podzielić wiązkę na dwa niezmiennicze podozbiory dodatniej miary: Rozatrzmy w zbiór i . Zbiory i są niezmiennicze przy potoku geodezyjnym w , zatem i są niezmiennicze przy potoku geodezyjnym na .
Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.
strona główna | webmaster | o portalu | pomoc
© Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, 2009-2010. Niniejsze materiały są udostępnione bezpłatnie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.