Wiemy już kiedy istnieje proces o zadanych skończenie wymiarowych rozkładach. Nasuwa się pytanie – kiedy taki proces ma ciągłe trajektorie? Zanim jednak zastanowimy się nad odpowiedzią wprowadzimy dwa ważne sposoby porównywania procesów.
Niech oraz będą dwoma procesami
stochastycznymi, określonymi na tej samej przestrzeni probabilistycznej.
Powiemy, że:
a) jest modyfikacją (lub jest stochastycznie równoważny
), jeśli
b) i są nierozróżnialne, jeśli
Zauważmy, że procesy nierozróżnialne są oczywiście stochastycznie równoważne. Ponadto dwa procesy stochastycznie równoważne mają ten sam rozkład. Poniższy przykład pokazuje, że z rozkładu procesu nie można wnioskować o własnościach trajektorii.
Niech będzie dowolną zmienną losową o rozkładzie bezatomowym tzn. dla wszystkich . Zdefiniujmy dwa procesy na :
Wówczas jest modyfikacją , bo . Zauważmy jednak, że wszystkie trajektorie są nieciągłe. W szczególności , a zatem procesy i nie są nierozróżnialne.
Załóżmy, że jest przedziałem oraz procesy i mają prawostronnie ciągłe trajektorie. Wówczas, jeśli jest modyfikacją , to i są nierozróżnialne.
Wybierzmy przeliczalny podzbiór , gęsty w , zawierający dodatkowo , jeśli jest przedziałem prawostronnie domkniętym. Niech
wówczas , jako przeliczalne przecięcie zbiorów pełnej miary. Ponadto, jeśli , to dla dowolnego ,
czyli
Najważniejsze twierdzenie tego wykładu podaje kryterium istnienia modyfikacji procesu, która ma ciągłe trajektorie. Zanim sformułujemy dokładny wynik przypomnijmy definicję funkcji hölderowskiej.
Funkcja jest hölderowsko ciągła z wykładnikiem , jeśli dla pewnej stałej ,
Załóżmy, że jest procesem takim, że
(3.1) |
dla pewnych stałych dodatnich . Wówczas istnieje proces , będący modyfikacją procesu , którego wszystkie trajektorie są ciągłe. Co więcej trajektorie każdej modyfikacji o ciągłych trajektoriach są, z prawdopodobieństwem 1, hölderowsko ciągłe z dowolnym wykładnikiem .
Twierdzenie 3.1 jest prawdziwe, gdy przedział zastąpimy nieskończonym przedziałem, o ile hölderowskość trajektorii zastąpimy lokalną hölderowskością (tzn. hölderowskością na każdym przedziale skończonym). Co więcej, wystarczy, by warunek (3.1) zachodził dla , gdzie jest ustaloną liczbą dodatnią.
Przedział nieskończony można zapisać jako przeliczalną sumę przedziałów , długości nie większej od . Z Twierdzenia 3.1 wynika istnienie modyfikacji procesu na przedziale , o ciągłych trajektoriach. Niech , wówczas ma miarę zero. Możemy więc położyć:
Istnieje proces Wienera, tzn. proces spełniający warunki (W0)-(W3).
Mamy i możemy zastosować Wniosek 3.1 z , i .
∎Prawie wszystkie trajektorie procesu Wienera są lokalnie hölderowsko ciągłe z dowolnym parametrem .
Mamy dla dowolnego . Stosując Twierdzenie 3.1 z , dostajemy hölderowską ciągłość trajektorii z dowolnym . Biorąc dostajemy tezę.
∎Prawie wszystkie trajektorie procesu Wienera nie są jednostajnie ciągłe na , nie mogą więc być globalnie hölderowskie z żadnym wykładnikiem.
Założenia nie można opuścić – wystarczy rozważyć proces Poissona (tzn. proces o prawostronnie ciaglych trajektoriach, startujący z zera, o przyrostach niezależnych taki, że ma rozkład Poissona z parametrem – zob. np. rozdział 23 w [1]). Wówczas , a oczywiście proces Poissona przyjmuje wartości całkowite, więc nie ma modyfikacji o ciągłych trajektoriach.
W tym wykładzie koncentrowaliśmy uwagę nad procesami o trajektoriach ciągłych. Warto jednak wspomnieć o innych formach ciągłości procesów stochastycznych.
Niech będzie procesem stochastycznym. Mówimy, że
a) proces jest stochastycznie ciągły, jeśli
b) proces jest ciągły wg -tego momentu (ciągły w ), jeśli
Ciągłość trajektorii oraz ciągłość wg -tego momentu implikują ciągłość stochastyczną procesu. Z pozostałych czterech implikacji między powyższymi pojęciami ciągłości procesu żadna nie jest prawdziwa bez dodatkowych założeń.
Proces jest modyfikacją procesu Wienera. Które z następujących
własności są spełnione dla procesu :
a) niezależność przyrostów,
b) stacjonarność przyrostów,
c) ciągłość trajektorii,
d) p.n.,
e) według prawdopodobieństwa?
Wykaż, że trajektorie procesu Wienera nie są lokalnie 1/2-hölderowskie.
Scentrowany proces gaussowski nazywamy ułamkowym ruchem Browna, jeśli (można wykazać, że taki proces istnieje dla ). Udowodnij, że ułamkowy ruch Browna ma ciągłą modyfikację. Co można powiedzieć o hölderowskości jej trajektorii?
Udowodnij tezę Uwagi 3.3.
Treść automatycznie generowana z plików źródłowych LaTeXa za pomocą oprogramowania wykorzystującego LaTeXML.
strona główna | webmaster | o portalu | pomoc
© Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, 2009-2010. Niniejsze materiały są udostępnione bezpłatnie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przez Uniwersytet Warszawski.